Wydarzenia

Dzień sybiraka w Zielonej Górze

17 września 1939 r. to szczególna data dla wszystkich Sybiraków. To dzień, po którym ich życie stało się koszmarem trwającym długie lata.

Obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę rozpoczną się w niedzielę 15,09,2019r., uroczystą mszą świętą w intencji Sybiraków w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na plac Kolejarza pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie o 13.30 zaplanowano główne uroczystości. Będą więc wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem, hymn Sybiraków. Kolejne ważne spotkanie odbędzie się natomiast w środę w Lubsku. W programie o godzinie 10.00 uroczysta msza święta w miejscowym kościele, a o 11.00 w Domu Kultury spotkanie, na którym ma być obecny prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borecko. Podczas wydarzenia nie zabraknie odznaczeń związkowych za aktywną działalność…

Jak mówi prezes zielonogórskiego oddziału Związku Sybiraków Wacław Mandryk – wszyscy starają się przekazywać młodym pokoleniom tę tragiczną historię. Dbają o znaki pamięci… Są tablice, sztandary, pomniki. Oddział wydał dwie książki – „Matki Sybiraczki…” oraz „Zielonogórscy Sybiracy” (z wykazem wszystkich członków). Powstają Kluby Wnuczka, a Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przygotowuje się do nadania mu imienia Zesłańców Sybiru.

Pamiętajmy, że w wyniku czterech deportacji zesłano na Sybir 1,3 mln ludzi. Połowa dzieci i osób w podeszłym wieku tam zmarła. Nie wytrzymała zmina i głodu…

Polaków zsyłano na Nieludzką Ziemię aż do 1956 roku.

Sybiracy robią wszystko, by pamięć o tej części polskiej historii nie zaginęła. Ale też borykają się z różnymi problemami.

– Mimo upływu czasu są sprawy krzywdzące dla żyjących Sybiraków – mówi Wacław Mandryk. – Ciągle jest jeszcze grupa osób, w skali kraju to około 2 tysiące, która nie posiada statusu osoby represjonowanej. Orzecznicy wciąż nie widzą związku ich złego stanu zdrowia z pobytem na Syberii.

Prezes zauważa, że w zielonogórskim oddziale sytuacja dziś nie jest zła. A jeszcze niedawno aż 80 procent Sybiraków u nas nie miało statusu osoby represjonowanej. Dzięki parlamentarzystom udało się to zmienić…